به سایت یاس دارو خوش آمدید

برای پیگیری از سفارشات خود با شماره های زیر تماس حاصل فرمایید.

 

contact info
Unit 2, No.8, Hamedan alley, North Kargar st, Tehran, Iran
Teharan, Iran
yasdarou@gmail.com
66577724-26 21 98+
66577723 21 98+
Follow Us

زنجبیل

زنجبیل؛ ضد تهوع، معرق، بادشکن، محرک گردش خون، ضد التهاب و ضدعفوني کننده.

زنجبيل، دارويي عالي براي مشکلات گوارشي مثل نفخ، تهوع، سوء هاضمه، عفونت‌هاي روده و بعضي انواع مسموميت‌غذايي استخاصيت محرک عرق و محرک گردش خون بودن سبب شده است تا با مصرف زنجبيل، خون به محيط برسد. به اين جهت زنجبيل، داروي خوبي براي سرمازدگي، بالا بودن فشارخون و تب است. مصرف زنجبيل سبب جلوگيري از انباشت پلاکت مي‌شود و در نتيجه چاشني مناسبي است براي افرادي که مستعد لخته شدن خون و گرفتار شدن به حمله‌ي مغزي يا قلبي هستند.

مصرف زنجبيل در درمان ناخوشي بامدادي و بيماري سفر کاملاً مؤثر است.

زنجبیل در احادیث و روایات

از امام رضا (ع) نقل شده است که هر کس بخواهد فراموشیش کم شود و دارای حافظه ای قوی شود، هر روز سه قطعه زنجبیل به عسل درآمیخته بخورد و با غذای خویش چیزی که با خردل تهیه شده نیز میل کند.

زنجبیل در قانون ابن سینا

زنجبیل (زنجفیل) رطوبتی زاید دارد که سبب زیاد شدن آب پشت می شود. گرمای زیاد دارد، ولی از آنجا که رطوبت زاید دارد در گرمی بخشی درنگ می کند. لیکن گرمی بخشی قوی و نیز نرم کننده- ملین- و بادشکن است. اگر زنجبیل را با عسل مربا سازند عسل قسمتی از رطوبت آن را برمی چیند و خشک تر می شود. هوش و حافظه را زیاد کند. رطوبت های اطراف سر و گلو را می زداید. خوردن یا در چشم کشیدن زنجبیل تیرگی چشم را که از رطوبت باشد علاج می کند. هاضم است و سرمای کبد و معده و رطوبت هایی که ناشی از خوردن میوه می باشد را برطرف می کند و پادزهر حشرات موذی است.

زنجبیل در الحاوی زکریای رازی

زنجبیل خاصیت گرم کننده دارد و خاصیت آن شبیه خاصیت فلفل می باشد. لیکن مانند فلفل بلافاصله پس از مصرف کردن گرم نمی کند زیرا به لطافت فلفل نمی باشد ولی گرمی آن دوام زیادی دارد و از سوی دیگر زنجبیل مرطوب است در حالی که فلفل خشک است. بنابراین دوام گرمی آن پس از مصرف در بدن بیشتر از فلفل است. غذا را هضم می کند. بادهای غلیظ به وجود آمده در روده ها و معده را حل می کند. شکم را نرم می سازد. برای انسدادهای به وجود آمده در کبد در اثر سرما و رطوبت بسیار سودمند می باشد. به عمل مقاربت کمک می نماید و باعث افزایش منی می گردد و به صورت سرمه برای تاری دید به وجود آمده از رطوبت سودمند می باشد. مربای زنجبیل گرم و خشک است، زیرا ادعا شده است که عسل موجود در آن رطوبت آن را از بین برده است. مهیج جماع می باشد. گرمی معده و بدن را افزایش می دهد. غذا را هضم می کند و رطوبت تولید شده در معده بر اثر مصرف میوه ها مانند خربزه و غیره را کاهش می‌دهد. بلغم را خشک می نماید و برای موارد ضعف پیری و غلبة بلغم بر بدن سودمند می‌باشد.

Post a Comment