به سایت یاس دارو خوش آمدید

برای پیگیری از سفارشات خود با شماره های زیر تماس حاصل فرمایید.

 

contact info
Unit 2, No.8, Hamedan alley, North Kargar st, Tehran, Iran
Teharan, Iran
yasdarou@gmail.com
66577724-26 21 98+
66577723 21 98+
Follow Us

مینتونکس

مینتونکس داروئی است که با استفاده از اسانس صد در صد طبیعی نعنا فلفلی (.Mentha piperita L) با نام عمومی Peppermint تهیه گردیده از جمله گیاهان دارویی است که به واسطه اثرات دارویی و استفاده غذایی از دیرباز مورد توجه بوده و از دو هزار سال قبل تاکنون به عنوان ادویه و دارو استفاده می شود.
ترکیبات مهم:
مهمترین ترکیبات موجود در گیاه نعنا فلفلی ، اسانس آن است که 45-35 درصد آن را منتول ، 20-15 درصد آنرا منتون و 5-3 درصد آنرا منتیل استات تشکیل میدهند. لیمونن و پولگون نیز سایر ترکیباتی هستند که با درصدهای کمتری در آن دیده میشوند. داروی مینتونکس بر اساس وجود منتول (مهمترین ترکیب موجود در اسانس )، استاندارد گردیده است.
موارد مصرف:
داروی مینتونکس به دو صورت خوراکی و استنشاقی قابل مصرف میباشد.
بصورت خوراکی : جهت درمان نفخ ، سوء هاضمه ، تهوع زمان مسافرت و همچنین رفع خستگی بعد از ورزشهای سنگین مثل کوهنوردی ، اسکی و دوچرخه سواری
استنشاقی : جهت رفع گرفتگی بینی و سرماخوردگی
فارماکولوژی:
اسانس نعنافلفلی رشد بسیاری از باکتریها را مهار میکند. این اسانس موجب شل شدن عضلات صاف شده و به این ترتیب موجب کاهش انقباضات دستگاه گوارش و ایجاد اثر ضد تهوع و کاهش دل درد میشود . همچنین با اثر کاهش کشش سطحی موجب اثر ضد نفخی میگردد .لازم به ذکر است که در اثر نفوذ بسیار سریع ، باعث رفع گرفتگی بینی نیز می شود.
مقدار و روش مصرف:
مصرف خوراکی :
بزرگسالان : سه بار در روز ، هر بار 8-7 قطره از دارو را در مقداری آب یا آب میوه حل کرده، یک تا دو ساعت بعد از غذا و سایر داروها مصرف شود.
کودکان بالاتر از 6 سال : سه بار در روز هر بار 3-2 قطره از دارو را درمقداری آب یا آب میوه حل کرده ، یک تا دو ساعت بعد از غذا و سایر داروها مصرف شود.
مصرف استنشاقی:
در صورت گرفتگی بینی و سرماخوردگی اطفال یا بزرگسالان میتوان چند قطره از محلول را روی دستمال یا داخل ماسک ریخته و آنرا جلوی بینی گرفته و به دفعات استشمام نمود. و یا چند قطره از دارو را روی یقه یا آستین لباس یا دو طرف بالش بزرگسالان یا کودکان قرار داد .
عوارض جانبی:
-در افرادی که به اسانس نعنا فلفلی حساسیت دارند ممکن است باعث بروز یکسری واکنشها مانند راش پوستی ،سردرد، کاهش ضربان قلب ، لرزش ماهیچه ، سوزش سر دل و عدم تعادل شود .
تداخلات دارویی:
-براساس تعدادی از مطالعات، به نظر میرسد اسانس نعنا فلفلی موجب مهار ایزوآنزیم سایتوکروم P450 میشود ، در نتیجه مصرف همزمان آن با داروهایی که متابولیسم آنها تحت تاثیر این آنزیم است ، موجب تغییر کلیرنس دارو میشود .بنابراین لازم است زمان مصرف دارو حداقل یکساعت بعد از غذا بوده و حداقل دو ساعت با مصرف سایر داروها فاصله داشته باشد .
نکات قابل توصیه و منع مصرف:
-این دارونباید با زخم باز تماس پیدا کند .
-مصرف خوراکی این دارو در افرادی که دچار التهاب لوله های گوارشی، سنگ صفرا یا انسداد مجاری صفراوی بوده و یا دچار اختلال عملکرد کبدی هستند ممنوع است .
-مصرف دارو در افرادی که حساسیت به اسانس نعنا فلفلی دارند ممنوع است .
-فرآورده های حاوی اسانس نباید با صورت ،چشم و یا حتی پوست ناحیه لب و بینی تماس پیدا کند.
توجه: برای مصرف خوراکی میتوان مقدار مصرف را روی یک حبه قند یا داخل مقداری آب ، آب میوه ، چای و یا سایر نوشیدنیها ریخته و میل نمود.
مصرف در حاملگی :
مطالعات کافی در این مورد انجام نشده است بنابراین بهتر است فقط در صورت لزوم و تحت نظر پزشک مصرف شود.
مصرف در شیردهی:
مطالعات کافی در این مورد انجام نشده است بنابراین بهتر است فقط در صورت لزوم و تحت نظر پزشک مصرف شود.
بسته بندی:
دارو در بطری شیشه ای 30 میلی لیتری با برچسب و داخل جعبه حاوی بروشور بسته بندی گردیده است.
شرایط نگهداری:
دور از نور و درجای خشک وخنک نگهداری شود.

Post a Comment